„Udělali jsme velký kus práce, vítězství je zasloužené”

Starší dorost opanoval pardubický kraj a my Vám přinášíme zhodnocení celého ročníku.

Dva roky, dva mistrovské tituly a zápis do historie klubu. Starší dorostenci dokázali za dva roky něco, co se jiným týmům za 87 let historie našeho klubu nepovedlo. Za vším ale stojí tvrdá práce a hlavně chuť kluků pracovat. Trenér Tomáš Mrázek zhodnotil uplynulý ročník, ve kterém starší dorostenci opět slavili prvenství.

 

Dva roky, dva tituly. Dají se obě vítězství nějak provnat?

Porovnat asi ne. Na hradecku to bylo překvapení úplně pro všechny a byl to úspěch, který už se asi nikdy nebude opakovat. Letošní titul je naopak překvaením hlavně pro mě. Zatímco kolegové trenéři již od začátku tvrdili, že vyhrajeme i pardubický kraj, já byl opatrnější a s titulem jsem rozhodně nepočítal. o to víc mě výhra těší.”. 

Tak jinak, jaký byl rozdíl mezi jednotlivými soutěžemi?

„Již jsem to několikrát psal. Hradecký kraj měl dle mého názoru o něco vyšší kvalitu, především u týmů na špici tabulky”.

Pojďme tedy k uplynulé sezóně. Řekl jste, že jste s titulem nepočítal, jakto?

„V létě nás opustilo velké množství hráčů ročníku 1999 a navíc letní příprava nesplnila očekávání a plány. Po prvním utkání v Lanškrouně, které bylo doslova katastrofální, jsem opravdu jen těžko hledal nějaké naděje na zisk titulu. Jsem ale rád, že mě kluci nakonec přesvědčili o opaku”.

Čím si to vysvětlujete, že se nakonec podařilo krajský přebor vyhrát?

„Kluci zhruba po 6 utkáních pochopili, co po nich chceme. Znovu se vytvořila skvělá parta a tréninková morálka se rapidně zlepšila. Tvrdá práce se vyplatila a vítězství v soutěži bylo nakonec zasloužené. To byly hlavní důvody úspěchu”.

I přesto všechno jste po podzimní části obsadili 2. místo za Letohradem.

„To je pravda. Letohrad na podzim kraloval a zdálo se, že to bude hlavní adept na titul. Ztráta byla ale pouze bod, což je v dlouhodobé soutěži opravdu málo”. 

S letní přípravou jste spokojeni nebyli, co ta zimní?

„Zima byla o poznání lepší. Podařilo se nám zajistit 2x umělou trávu a opět jsme sehráli přípravná utkání s dospělými týmy. V předešlé sezóně se nám toto osvědčilo a ukázalo se, že to byl správný krok. Myslím si, že právě zimní příprava nakonec o všem rozhodla”.

Na jaře to byla v podstatě one man show ve Vašem podání, bylo to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá? Ztrátu na Letohrad jste smazali během dvou jarních kol.

„Ani náhodou. Potýkali jsme se především s hodně zraněními. Navíc jsme vypomáhali A-týmu a B-týmu a soutěž jsme vlastně na jaře odehráli se 14 hráči. V tomto směru to bylo neskutečně náročné. V některých utkáních jsme navíc měli i štěstí. Co se týká Letohradu, tam to bylo především o odchodu některých hráčů do vyšších soutěží. Letohrad hodně oslabil a to nám samozřejmě cestu k titulu trochu usnadnilo”.

Čím si tedy vysvětlujete, že jste na jaře prohráli vlastně jen v Přelouči na penalty?

„Parta. Já si myslím, že právě to o všem rozhoduje. Pokud se vytvoří dobrá parta, do které zapadnou i trenéři, vždy jde vše o něco lehčeji. My jsme s trenéry měli jedno obrovské štěstí, že jsme v dorostu narazili na skvělé kluky, kteří chtěli pracovat a ktěří mají fotbal rádi. Druhou věcí je pak již zminěná tvrdá práce. ”.

S jarem tedy panuje absolutní spokojenost?

„Z 90%. Byly zápasy, kdy jsme hráli opravdu špatně. Například v již zmíněném utkání v Přelouči. A musím přiznat, že bylo i pár tréninků, kdy kluci dostali pěkně zabrat”.

Pokles morálky?

„Spíše polevení v koncentraci a uspokojení s výsledky a s postavením v tabulce. Naštěstí jsme ale kluky vždy vrátili zpátky na zadek a pracovalo se dále”.

Nejhorší utkání jste asi již zmínil. Které Vás naopak nejvíce potěšilo?

„Těžko vybrat. Herně se nám hodně povedly zápasy s Chocní a proti Slatiňanům. Jednoznačně nejhezčí fotbal jsme ale předvedli v prvním poločase proti Hlinsku. Tam jsme opravdu hráli fotbal, který by odpovídal i vyšší soutěži”.

Je něco, co Vás na jaře zklamalo?

„Pokud mám hovořit o zklamaní, asi se opět dostaneme k utkání s Chocní. Soupeř měl na jaře velmi dobré výsledky a utkání proti nim mělo být opravdu šlágrem jara. Bohužel Choceň přijela s taktikou, kterou asi nikdy nepochopím...” 

V souteži jste se mohli pochlubit nejlepším útokem a zároveň nejlepší obranou.

„To sice ano, ale myslím si, že především v útoku jsme měli ještě hodně rezerv. Proměňování šancí nám dělalo velké problémy a starosti. Obrana pracovala celkem dle představ, ale i zde jsme obdrželi velké množství zbytečných gólů. Těší mě spíše jiná věc”.

Povídejte...

„O 132 gólů se postaralo hned 19 hráčů, včetně brankáře Metelky. Chtěli jsme hrát aktivní ofenzivní fotbal ve všech řadách a to se povedlo. Góly tak dávali i obránci. Nebyli jsme závislí na příspěvku pouze útočníků, jako to měly jiné týmy v letošní, nebo v loňské sezóně. Jako důkaz může svědčit to, že v první desítce nejlepších střelců soutěže jsme měli hned 4 hráče, kteří vstřelili 14 a více gólů. Havelka navíc tabulku střelců s 29 góly opanoval”.

Takže pochvala hlavně pro střelce?

„Ne, to určitě ne. Úspěch to byl celého týmu. Od brankářů až po posledního útočníka. Pochvalu zaslouží opravdu všichni hráči. Nebyl nikdo, kdo by nechtěl pracovat, nebo by něco vypustil”. 

 

Co tedy závěrem?

„Závěrem určitě pochvala a poděkování. Poděkovat musím nejprve kolegům trenérům, kteří mají na úspěchu také velkou zásluhu. No a jak už jsem zmínil, pochvala patří všem hráčům. Hráčům ročníku 2000 zároveň přeju hodně úspěchů v kategorii dospělých. Ostatním hráčům pak další úspěchy v dorostu. Určitě budu mladší hráče i nadále sledovat. Jsou mezi nimi hráči, kteří mají rozhodně na to, velmi brzy nakouknout do dospělého fotbalu”.Vložil: Mrázek Tomáš