Senzační druhé místo

Druhý turnaj halové sezóny pro ročník 2011 a mladší

V sobotu 19.1. jsme se zúčastnili ve Sportovní hale na Dašické turnaje pro ročník 2011 a mladší. Byl to druhý turnaj pro tuto věkovou kategorii a upřímně jsme od něj s trenéry neměli žádná velká očekávání. A to i vzhledem k tomu, že soupeři rozhodně nebyli žádná ořezávátka :) Chtěli jsme, aby si kluci hlavně zahráli a získali zápasové zkušenosti. O to více jsme byli překvapeni z výsledku, kterého byli kluci schopni dosáhnout.

Nominace:

Biath, Eichler, Kaluža, Mayer, Smolík Dan, Smolík David, Vltavský (2012)

Výsledky v základních skupinách:

SK - Pardubice červená     2:1   (2x Kaluža)

Tak jak je tuto halovou sezónu už pravidlem, i na tomto turnaji jsme první zápas odehráli proti klukům z FK Pardubice. Jelikož však turnaj na poslední chvíli odhlásilo Paramo, tak Pardubice postavili dva týmy - červené a bílé. My jsme ve skupině měli kluky, kteří byli oblečeni do červených dresů. Jako první jsme se do vedení dostali my, když první branku celého turnaje vstřelil Matěj Kaluža. Soupeř poté dokázal vyrovnat, aby na konečných 2:1 v náš prospěch upravil skóre svým druhým gólem v utkání Kaluža. Utkání to bylo poměrně vyrovnané, v jednom okamžiku jsme měli velké štěstí, když soupeř netrefil ani ne z půl metru zcela odkrytou část branky a zachránila nás tyčka. Vždycky je dobré do turnaje vstoupit vítězně a to se nám dnes podařilo :)

SK - Třebeš     7:1   (4x Kaluža, 2x Smolík Dan, Mayer)

Třebeš jsme bedlivě sledovali v prvním utkání (nebo jsem si to aspoň myslel :) ) a kluky jsme tedy připravovali na velmi těžkého soupeře, kterému není cizí kombinační hra a kvalitní hra brankáře. Jak se později ukázalo, zaměřili jsme se na špatný tým (na Havlíčkův Brod). K našemu překvapení tak proti nám nastoupili úplně jiní kluci v úplně jiných dresech, než jsme očekávali. To však nic neměnilo na tom, že kluci byli na utkání správně nabuzení a připraveni na velkou fotbalovou bitvu. Ta se naštěstí nekonala a kluci si připsali pohodové vítězství, které okořenil čtyřgólový Kaluža. Dvě branky přidal náš nejlepší střelec z okresního přeboru Dan Smolík a jednou se trefil také Eliáš Mayer, který využil toho, že se před ním otevřel prostor a z pozice obránce dovedl balón až před branky soupeře a neomylně zavěsil.

SK - Havlíčkův Brod     3:4   (3x Kaluža)

Tohoto soupeře jsme očekávali už v minulém zápase, ale kluci se ho dočkali hned vzápětí. Měli jsme pravdu a opravdu to byl velice kvalitní soupeř. Kluci opět do zápasu vložili veškeré síly a statečně se prali s fotbalovějším týmem z Havlíčkova Brodu. Na 1:1 dokázal snížit opět náš nejlepší hráč Matěj Kaluža, poté ale soupeř přidal a odskočil na skóre 1:3. Zbývali cca 3 minuty do konce zápasu, který se v převážné většině odehrával na naší půlce a jen díky skvělým zákrokům Jonáše v brance a jeho obětavým spoluhráčům, kteří neváhali skákat do střel kluků z Brodu, bylo skóre stále pouze 3:1 pro soupeře. V tu chvíli si vzal na pravé straně hřiště míč Kaluža a svým obvyklým způsobem předběhl všechny a propálil také brankáře - 2:3. O několik vteřin později bylo ještě veseleji, když po totožné akci upravil Kaluža skóre již na 3:3 a vypadalo to, že zápas skončí remízou a pro nás skvělým bodem. Bohužel necelou minutu před koncem jsme dostali poněkud smolný gól na 3:4, na který už nestihnul zareagovat ani skvělý Kaluža. 

SK - Choceň     1:1   (Kaluža)

Čekal nás tedy poslední zápas ve skupině, který byl extrémně důležitý. Pokud bychom ho prohráli, tak bychom hráli "pouze" utkání o celkové 5. místo (které, kdyby nám někdo před turnajem řekl, že o něho budeme hrát, tak bychom se rozhodně nezlobili). Klukům jsme řekli, že abychom mohli hrát o medaile, tak musí v tomto zápase zvítězit (stačila nám však i remíza). Skóre otevřel kdo jiný než Kaluža :) Soupeř poté vyrovnal a dlouho se sváděl boj o střed hřiště a utkání mnoho fotbalové krásy nepřineslo. Kluci naštěstí remízový stav udrželi (párkrát to vypadalo, že soupeř poběží sám na Jonáše, vždy ale stačila na poslední chvíli zakročit obrana nebo Jonáš vytáhnul super zákrok) a když jsme jim řekli, že i remíza nám k postupu do semifinále stačí, mohly propuknout oslavy naplno :)

SEMIFINÁLE:

SK - Hlinsko    3:2 po penaltách   (2x Kaluža + rozhodující penalta)

V semifinále nás čekal, alespoň dle mého názoru, nejkvalitnější soupeř ze všech zúčastněných týmů. Hlinsko celý turnaj předvádělo kvalitní výkony (všechny dosavadní zápasy vyhráli se skóre 15:7) a zejména kombinační styl hry, který není pro tuto věkovou kategorii ještě příliš obvyklý. Většina zápasu se tak odehrávala na naší půlce, kde kluci statečně odráželi útoky soupeře. Do vedení jsme se však dostali my po brance Kaluži. Když to vypadalo, že další šanci si vytvoříme opět my, jelikož jsme zahrávali rohový kop, ze kterého jsme ten den již skórovali nebo si alespoň vytvořili brankovou příležitost, stal se paradoxně úplný opak. Brankář soupeře chytil míč rovnou od rozehrávajícího Mayera, balón si hodil na zem a individuálně přešel přes celou herní plochu a vstřelil vyrovnávací gól na 1:1. Když jsme následně obdrželi další branku a do konce utkání zbývalo cca 30 vteřin, vypadalo to, že budeme hrát "pouze" utkání o celkové třetí místo. Míč však ale proti přesile vybojoval Honza Biath a po několika neúspěšných pokusech ho přece jenom prostřčil na volného Kalužu mířícího na branku soupeře, který si i tentokrát poradil bez problémů a přidal svůj 12. gól (!!!) z 5 utkání. V základní hrací době tak utkání skončilo nerozhodně 2:2 a o vítězi a postupujícím do finále tak museli rozhodnout tři série pokutových kopů. Jako první začal soupeř a trefil tyč. Za nás se poté postupně prosadil Eliáš a Dan a soupeř svoji třetí penaltou vyrovnal na 2:2. K rozhodující penaltě se postavil Matěj Kaluža a nekompromisně rozhodnul o tom, že si i tento týden zahrajeme finále :)

FINÁLE:

SK - Vysoká nad Labem    0:5

Ve finále jsme se utkali se soupeřem z Vysoké nad Labem, který do seminále prošel na úkor FK Pardubice bíla pouze díky lepšímu skóre. V semifinále se poté vypořádal (i přes nelibost trénera soupeře) s týmem z Havlíčkova Brodu. Jelikož jsme na turnaji měli pouze dva kluky na střídání (a Matěj Kaluža měl malé sálovky :( ), rychle klukům docházely síly a na finále jim jich zbylo bohužel už málo. Soupeři jsme nestačili v žádné herní činnosti a kluci z Vysoké nad Labem se tak zaslouženě radovali z celkového vítězství. Výsledek je pro nás možná až moc krutý, ale to se tak občas stane. 

Hodnocení:

Turnaj nemůžeme (a samozřejmě ani nechceme :) ) hodnotit jinak než mimořádně úspěšný. Pro nejméně polovinu kluků se jednalo o druhý, maximálně třetí podobný zážitek v životě a popasovali se s turnajem na výbornou s hvězdičkou. Pochválit chceme všechny kluky bez rozdílu. Jonáš v brance předváděl celý turnaj výborný výkon a za celý turnaj (když nebudeme počítat nevydařené utkání o první místo) obdržel pouze 8 branek z 5 zápasů, což je skvělý úspěch, zejména s přihlédnutím k tomu, že v brance stál podruhé v životě na takovémhle turnaji. V obraně zahrál skvěle Honzík, který nevypustil jediný souboj a vždy, když byl na hřišti, tak na něm nechal veškeré svoje síly a na střídačku si sedal úplně zpocený a vyřízený. Druhým do party v obraně mu byl Eliáš, který celý turnaj také odehrál výborně. Občas by se to akorát chtělo probudit dříve, než po 20 vteřinách na hřišti :) V útoku nám řádili Dan, David a většinu času také Ondra (který také vypomáhal v obraně a nevedl si tam vůbec špatně). Dan si s turnajem poradil na jedničku, vstřelil dvě branky a přidal také veledůležitou proměněnou penaltu v semifinálovém duelu. David si zatím pořád zvyká na "mistrovské" zápasy, které jsou přece jenom rozdílné oproti těm tréninkovým. Ale i v tomto ohledu dělá obrovské pokroky a každým týdnem je na něm vidět velké zlepšení. Ondra byl našim jediným zástupcem ročníku 2012, ale nebylo to na jeho výkonu téměř znát. Vždy na hřišti bojoval s o rok staršími kluky a byl jim rovnocenným soupeřem. Občas se však nechal strhnout hrou a i jako obránce napadal soupeřova golmana :) Jako posledního bychom chtěli zmínit Matěje, který nás celý turnaj táhnul svou hrou a zejména vstřelenými brankami, kterých nakonec bylo skvělých dvanáct z šesti zápasů :) :) Naprosto zaslouženě tak byl již druhý týden po sobě vyhlášen nejlepším hráčem celého turnaje :)

Na závěr musíme ještě upřímně přiznat, že kromě kluků z Třebše jsme žádný tým nepřehráli kombinační hrou, do které se kluky snažíme co nejvíce nutit, a to i s ohledem na to, že výsledek není vždy na prvním místě a důležitější pro nás trenéry je předváděná hra. To se však týká zejména "dorazového" ročníku 2010. Kluci ročníku 2011, pro který byl tento turnaj určen, mají ještě rok a půl, aby tyto návyky do sebe dostali. Teší nás, že kluci na hřišti nevypustili jediný souboj, žádný zápas nebyl předem prohraný i když nastupovali proti zvučným soupeřům, a po každém zápase ztěžka oddechovali v šatně, jelikož na hřišti nechali maximum svých sil. Za tom jim patří ohromná pochvala :) 

Na úplný závěr pak chceme poděkovat již tradičně skvělým rodičům = fanouškům, kteří nás celý turnaj hlasitě podporovali a hnali za nakonec senzačním druhým místem :)

 

Vložil: Radim Froš

Vložil: Martin Svoboda